No products in the cart.
Dell 5470 – Efficient Thin Client Performance ( -Intel Celeron N4100 Processor | 8GB RAM | 256GB SSD Storage | 14″ (FHD, 1920 x 1080) IPS Display | Intel UHD 600 Graphics Card | Backlit Keyboard | Wi-Fi 5 & BT 5.0 | TPM 2.0 | 1 Year Warranty)
Rs. 43,000.00- 11th Generation Intel Celeron N4100 Processor
- 8GB DDR4 RAM | 256GB SSD Storage
- 14″ (FHD, 1920 x 1080) IPS Display
- Intel UHD 600 Graphics | Blacklit Keyboard
Dell Alienware 16X Aurora AC16251 (Intel Core Ultra 9 275HX Series 2 Processor | 16″ WQXGA (2560 x 1600) 240Hz 100% DCI-P3 IPS Display | 32GB DDR5 RAM | 1TB Gen4 SSD | RTX 5060 8GB Graphics | 1-Zone AlineFX RGB Keyboard | 1 Year Warranty)
Rs. 226,000.00- Intel Core Ultra 9 275HX Series 2 Processor
- 32GB DDR5-5600 RAM | 1TB Gen4 SSD Storage
- 16″ WQXGA (2560 x 1600) 240Hz 100% DCI-P3 IPS Display
- RTX 5060 8GB GDDR7 Graphics | 1-Zone AlineFX RGB Keyboard
Dell Alienware Aurora 16 AC16250 (Intel Core 7 240H Series 2 Processor | 16GB RAM | 1TB SSD Storage | 16″ (WQXGA, 2560 x 1600) 100% sRGB 120Hz IPS Display | RTX 5050 8GB Graphics Card | Wi-Fi 7 & BT 5.4 | White Backlit Keyboard | 1 Year Warranty)
Original price was: Rs. 195,000.00.Rs. 178,999.00Current price is: Rs. 178,999.00.Key Specifications
- Processor: Intel Core 7 240H Series 2
- Graphics: NVIDIA RTX 5050 8GB
- RAM: 16GB
- Storage: 1TB SSD
- Display: 16″ WQXGA (2560 × 1600) IPS 120Hz
- Color Coverage: 100% sRGB
- Connectivity: Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4
- Keyboard: White Backlit Keyboard
- Warranty: 1 Year
Dell Alienware M16 R2 Gaming Laptop (14th Gen Intel Core Ultra 7 155H Processor | 32GB RAM | 1TB SSD | NVIDIA GeForce RTX 4070 8GB Graphics Card | 16″ QHD+ (2560 x 1600) 240Hz Display | Windows 11 | Per Key RGB | 1 Year Warranty)
Rs. 289,000.00nationwide. Free Cash on Delivery all over Nepal.
- 14th Gen Intel Core Ultra 7 155H Processor
- 32GB DDR5 RAM | 1TB SSD Storage
- NVIDIA GeForce RTX 4070 8GB Graphics Card
- 16″ QHD+ (2560 x 1600) 240Hz 100% sRGB Display
Dell EMC PowerEdge T350 Tower Server Single-Socket Tower Server | Intel Xeon E-2300 Processor | DDR4 ECC Memory | Business & Office Server Solution
Rs. 345,000.00Key Specifications
- Form Factor: Tower Server
- Processor Support: Intel Xeon E-2300 Series
- Memory Support: DDR4 ECC Memory
- Maximum Memory: Up to 128GB
- Storage Support: SAS / SATA HDD & SSD
- RAID Support: Dell PERC RAID Controllers
- Management: iDRAC9
- Networking: Gigabit Ethernet
- Usage: SMB / Office / Enterprise
Dell Inspiron 14 5420 (Intel Core i5 1235U Processor | 8GB RAM | 512GB RAM | Intel UHD Graphics | 14″ FHD+ Display)
Rs. 114,000.00- 12th Gen Intel Core i5 1235U Processor
- 8GB DDR4 RAM | 512 GB SSD
- 14 Inches FHD+ Display | Intel UHD Graphics
- 1 Year Warranty & Genuine Windows 11
Dell Inspiron 14 5440 (14th Gen Intel Core 3 100U Processor, 8GB RAM, 512GB SSD, 14 Inch IPS 2K Display)
Rs. 58,000.00| Feature | Specification |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Type | Ultrabook |
| Model | Dell Inspiron 14 5440 (2024) |
| Processor | Intel Core 3 |
| Graphics | Integrated Intel Graphics |
| Chipset | Intel Integrated Chipset |
| RAM | 8GB DDR5 (5200MT/s Upgradable) |
| Max Memory | Up to 32GB |
| Storage | 512GB SSD |
| Storage Support | Up to 1TB M.2 PCIe NVMe |
| Expansion Slots | 2× DDR5 SO-DIMM, 2× M.2 PCIe 4.0 |
| Display | 14.0″ FHD+ (1920×1200) 16:10, Anti-Glare, 250 nits |
| Touchscreen | No |
| Keyboard | Ice Blue English Keyboard with Copilot Key |
| Touchpad | Buttonless Mylar Multi-Touch (75×120mm) |
| Camera | FHD 1080p with E-Shutter |
| Microphone | Dual-Array Digital Microphones |
| Speaker | Stereo Speakers with Waves MaxxAudio Pro |
| Audio Chip | Realtek ALC3204 |
| Card Reader | Yes |
| Ports | USB-A ×2, USB-C ×1 (DP), HDMI, SD Card, Audio Jack |
| Network | Wi-Fi 6 + Bluetooth |
| Battery | 4-Cell 54WHr |
| Battery Life | Up to 5–6 Hours |
| Adapter | 65W AC Adapter |
| Security | TPM 2.0, Secure Boot |
| OS | Windows 11 |
| Bundled Software | Microsoft Office Trial |
| Dimensions | 314 × 226.15 × 18.90 mm |
| Weight | 1.56 kg |
| Color | Ice Blue / Carbon Black |
| Warranty | 1-Year Authorized Warranty |
| Service | Dell Support |
Dell Inspiron 14 5441 Notebook Laptop (Snapdragon X Plus X1P‑42‑100 Processor | 16GB RAM | 1TB SSD Storage | 14″ (WUXGA, 1920 x 1200) WVA IPS Display | Qualcomm Adreno GPU | Wi-Fi 7 & BT 5.4 | Backlit Keyboard | 1080p FHD Camera | 1 Year Warranty)
Rs. 111,000.00Buy Dell Inspiron 14 5441 laptop with Snapdragon X Plus processor, 16GB RAM, 1TB SSD, Wi-Fi 7, and 14-inch WUXGA IPS display in Nepal from Standard Computer International, Kathmandu. Ideal for office, study, and productivity use.
Key Specifications
- Processor: Snapdragon X Plus X1P-42-100
- RAM: 16GB
- Storage: 1TB SSD
- Display: 14″ WUXGA (1920 × 1200) IPS
- GPU: Qualcomm Adreno Graphics
- Connectivity: Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4
- Camera: 1080p FHD Webcam
- Keyboard: Backlit Keyboard
- Warranty: 1 Year
Dell Inspiron 14 5445 – AMD Ryzen™ 5 8540U | 8GB RAM 512GB SSD | 14″ FHD + | 2 Year Warranty
Original price was: Rs. 105,899.00.Rs. 99,999.00Current price is: Rs. 99,999.00.Key Specifications
- Processor: AMD Ryzen™ 5 8540U
- RAM: 8GB DDR5
- Storage: 512GB NVMe SSD
- Graphics: AMD Radeon Graphics
- Display: 14-inch FHD+ (1920 x 1200)
- Aspect Ratio: 16:10
- Design: Slim & Portable
- Usage: Office, Study, Daily Use
- Warranty: 2 Years
Dell Inspiron 15 3530 (Intel Core i7 – 1355U Processor | 16GB RAM | 512GB SSD | Intel UHD Graphics | 15.6″ FHD Display )
Rs. 111,000.00Buy Dell Inspiron 15 3530 in Nepal from Standard Computer International, Kathmandu. It features Intel Core i7-1355U, 16GB RAM, 512GB SSD, 15.6-inch FHD display, and Windows 11.
Key Specification:
- 13th Generation Intel Core i7-1355U Processor
- 16GB DDR4 RAM | 512 GB SSD
- 15.6 Inches FHD Display | Intel UHD Graphics
- 1 Year Warranty | Windows 11 Home
Dell Inspiron 15 DC15255 Laptop (AMD Ryzen 5 7530U Processor | 16GB RAM | 512GB SSD Storage | 15.6″ FHD (1920 x 1080) Display | Integrated AMD Radeon 610M Graphics Card | Wi-Fi 5 & BT5.5 | 1 Year Warranty)
Rs. 75,000.00Buy Dell Inspiron 15 DC15255 in Nepal from Standard Computer International, Kathmandu. It features AMD Ryzen 5 7530U, 16GB RAM, 512GB SSD, and 15.6-inch Full HD display.
Key Specifications
- Processor: AMD Ryzen™ 5 7530U
- RAM: 16GB
- Storage: 512GB NVMe SSD
- Graphics: AMD Radeon 610M Graphics
- Display: 15.6-inch Full HD (1920 x 1080)
- Connectivity: Wi-Fi 5, Bluetooth 5.5
- Operating System: Windows 11
- Warranty: 1 Year Warranty
Dell Inspiron 15 DC15255 Laptop (AMD Ryzen 5 7530U Processor | 16GB RAM | 512GB SSD Storage | 15.6″ FHD (1920 x 1080) Display | Integrated AMD Radeon 610M Graphics Card | Wi-Fi 5 & BT5.5 | 1 Year Warranty)
Rs. 75,000.00- AMD Ryzen 5 7530U Processor
- 16GB DDR4 RAM | 512GB Gen4 SSD
- 15.6″ Full-HD (1920 x 1080) IPS (WVA) Display
- AMD Radeon 610M Graphics | Wi-Fi 5 & BT5.5 | Windows 11
- 1 Year Warranty
