Cart 0
Acer Swift 16 AI SF16-51T UltraBook (Intel Core Ultra 7 256V Series 2 Processor | 16GB RAM | 1TB SSD Storage | 16″ (3k, 2880 x 1800) 120Hz Touch OLED Display | Intel Graphics Card | White Backlit Keyboard | Wi-Fi 7 & BT 5.4 | 1 Year Warranty | Black)
Rs. 149,000.00
Key Specification:
- Intel Core Ultra 256V Series 2 Processor
- 16GB LPDDR5X RAM | 1TB SSD Storage
- 16″ (3k, 2880 x 1800) 120Hz OLED Display
- Intel Graphics Card | Windows 11
Description
Acer Swift 16 AI SF16-51T UltraBook (Intel Core Ultra 7 256V Series 2 Processor | 16GB RAM | 1TB SSD Storage | 16″ (3k, 2880 x 1800) 120Hz Touch OLED Display | Intel Graphics Card | White Backlit Keyboard | Wi-Fi 7 & BT 5.4 | 1 Year Warranty | Black)
Specification
| Brand | Acer |
| Series | Swift Series |
| Type | UltraBook Laptop |
| Model | SF16-51T-76TG |
| Manufacture Year | 2025 |
CORE SPECIFICATION
| Processor | Intel Core Ultra 7 256V Processor
Core: 8 Cores |
| Processor Family | Intel Core Ultra Series 2 Processor |
| NPU | Intel AI Boost up to 47 TOPS |
| Operating System | Windows 11 |
| Memory | 16GB LPDDR5X-6400MHz RAM |
| Storage | 1TB M.2 PCIe NVMe 4.0 SSD |
| Storage Slot | 1 x M.2 PCIe NVMe 4.0 SSD Slot |
| Display | 16\” (3K, 2880 x 1800) Display
Touch: Yes |
| Graphics | Intel Graphics Card
Type: Integrated |
| Audio Chip | DTS X Ultra Audio |
| Speaker | 2 x Stereo Speakers with Windows Spatial Sound support |
| Microphone | Built‑in microphone array |
| Camera | 720p HD camera |
| I/O Ports |
|
| Wireless Connectivity | Wi‑Fi 7 (IEEE 802.11be) + Bluetooth 5.4 |
| Keyboard | White Backlight AcerSense Key Caps Lock Indicator Microphone Mute Indicator |
| Touchpad | Large haptic Touchpad with Multi‑Touch Gesture Support |
| Case Color | Black |
| Case Material | Aluminum Chassis |
| Dimension (W x D x H) | 14\” x 9.8\” x 0.39\” |
| Weight | Starting at 1.46 Kg (3.37 lb) |
| Battery | 70Wh Li-Ion |
| Power Adapter | 65 W USB‑C Power Adapter |
| Security | Fingerprint reader TPM 2.0 (Firmware/Pluton) |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Acer Swift 16 AI Price in Nepal | NPR 149,000 |











Reviews
There are no reviews yet.