Cart 0
Acer Swift Go 14 OLED 2024 (Intel Core Ultra 5-125H, EVO, 16GB RAM, 512GB SSD, 14″ 2.8K 90Hz OLED Display, 2-Year Warranty)
Rs. 109,000.00
Key Specification:
- 14th Generation Intel Core Ultra 5 Processor 125H
- 16GB DDR5 RAM | 512 PCIe NVMe SSD
- Intel Arc Graphics | 2 Years Warranty
- 14-inch 2.8K (2880 x 1800) OLED Display
Description
Acer Swift Go 14 OLED 2024 (Intel Core Ultra 5-125H, EVO, 16GB RAM, 512GB SSD, 14″ 2.8K 90Hz OLED Display, 2-Year Warranty)
Specification
Acer Swift Go 14 Oled 2024 Specifications
| Processor | 14th Generation Intel Core Ultra 5 Processor 125H with 14 Cores, 18 threads amd 4.5GHz Max Turbo Boost |
| RAM | 16GB LPDDR5X RAM |
| SSD | 512GB NVMe Gen4 SSD Storage |
| Display | 14-inch WQXGA+ 2.8K (2880 x 1800) OLED Display with 90Hz Refresh Rate, 16:10 aspect ratio and 100% DCI-P3 |
| Graphics | Intel Arc Graphics (AI-Integrated) |
| Keyboard | White Backlit Keyboard |
| Camera | 1440p QHD Webcam |
|
|
| Fingerprint Reader | Yes |
| Wireless Connectivity | Killer Wireless Wi-Fi 6E 1675i and Bluetooh 5.3 |
| Audio | Stereo Speakers |
| Battery | 3-cell 65Wh Li-Ion Polymer Battery |
| Power Supply | USB Type-C 100W PD AC Adapter |
| Operating System | Genuine Windows 11 Home |
| Base Warranty | 2 Years |
| Acer Swift Go 14 OLED Ultra 5 Price in Nepal | Rs. 109,000 |








Reviews
There are no reviews yet.