Cart 0
Acer Nitro V 15 Gaming Laptop (Intel Core i5 13420H Processor | 16GB RAM | 512GB SSD | NVIDIA RTX 4050 6GB Graphics | 15.6″ FHD (1920 x 1080) 165Hz Display | White LED Backlit Keyboard | 1-Year Warranty
Rs. 114,000.00
Key Specification:
- 13th Generation Intel Core i5 13420H Processor
- 16GB DDR5-4800MHz RAM | 512GB SSD Storage
- 15.6 Inch FHD (1920 x 1080) 165Hz IPS Display
- NVIDIA GeForce RTX 4050 6GB Graphics Card
Description
Acer Nitro V 15 Gaming Laptop (Intel Core i5 13420H Processor | 16GB RAM | 512GB SSD | NVIDIA RTX 4050 6GB Graphics | 15.6″ FHD (1920 x 1080) 165Hz Display | White LED Backlit Keyboard | 1-Year Warranty
Specification
| Brand | ACER |
| Model | ANV15 |
| Series | Nitro V 15 |
| Type | Gaming Laptop |
CORE SPECIFICATIONS
| CPU | 13th Generation Intel Core i5 13420H Processor
|
| Processor Family | Intel Core H Series i5 Processor |
| RAM / Memory | 16GB DDR5 4800MHz Memory (upgradable to 32GB) |
| Storage | 512GB PCIe NVMe SSD Storage |
| Expansion Slots (Include Used) |
|
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 4050 GPU
|
| Operating System | Windows 11 |
| Display | 15.6\” FHD (1920 x 1080) IPS Display
|
| Networking |
Bluetooth 5.1 or above
|
| Connectivity |
3 x USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C Port
|
| Audio | Two built-in front-facing stereo speakers, DTS Audio and Acer TrueHarmony Technology |
| Camera | 720P HD Resolution camera |
| Keyboard |
|
| Weight / Dimension (HxWxD) | 2.1 kg / 2.59/2.69 x 36 x 27.1 cm |
| Battery |
|
| Warranty | 1-Year Warranty |
| Acer Nitro V 15 i5 4050 Price in Nepal | NPR 114,000 |









Reviews
There are no reviews yet.